top of page

Yedi Büyük Günah

TÜM DİNLERDEKİ YEDİ BÜYÜK GÜNAH


Herkesin günahı kendisinedir ancak günah dediğimiz kavramın hayatımıza tutabileceği ışın farkında mısınız? 21. yüzyılda Günahdan bahsetmek mümkün mü? Artık dini suçların herhangi bir yaptırımı yok . Şu günah bu günah deyip cezalandırma yoluna giden ülkeler genellikle 3. dünya ülkeleri olarak yerini alıyor. Olayı erdem açısından değerlendirecek olursa Hayatımızın metafiziğini etkileyebilecek bir listeye ilgi duymuyoruz bunun yerine tüm dinlerin öğretileri ve o öğretilerin zaman içerisinde dejenere olmuş anlamları ilk olarak orta çağ dünyasında ortaya çıkanları dikte ediyoruz. Anlam kaymasına uğramış bu bilgileri bazen uyguluyor olmamıza rağmen yinede mutlu değiliz peki ama neden?

Günah, dini bir dünya görüşünü yansıtan bir şey midir? Veya 'günah', içsel dürtülerimiz, kendi yıkıcı eğilimlerimizle mücadelelerimiz ve hayata yaratıcı bir şey katma çabalarımız açısından daha derin anlamı olan temel bir psikolojik dinamik olabilir mi?

Günah fikri her dine göre farklılık göstermekle birlikte ilgili olduğu dini görüşün ortaya çıkmasından dahada eski kökleri vardır. Ruhun göksel kökeninden yeryüzündeki yaşamına uzanan yolculuğunun efsanevi hikayesine aittir. Bu kadim bağlamdaki günahlar, yaşamın kendisine karşı bir direniş biçimidir ve içimizdeki, yıkıcı sonuçlarla yaşam gücünün yaratıcı gelişimini engelleyen psikolojik dinamikleri yansıtır.

Yedi Ana Günah, yedi kişisel gezegen - Güneş, Ay, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn - tarafından sembolize edilen yedi temel insan niteliğine dayanır ve astrolojinin merkezinde yer alır. Bu niteliklerin her biri kendi içinde hem aydınlık hem de karanlık taraf taşır. Bu kutupluluğun bilinçli olarak ele alınması, hayatı zengin ve doyurucu hale getirebilir, ancak bilinçsiz kalırsa, aynı zamanda zorluklara ve mutsuzluğa da yol açabilir.

Bu derin, psikolojik temelli analizinde, doğum haritasını yedi önemli günah kavramının ışığında inceler. Her birinin kişisel yaşamınızda hangi biçimde tezahür edebileceğini, her birinin hangi yaratıcı potansiyelleri engelleyebileceğini veya engelleyebileceğini ve bu görünüşte yıkıcı dinamiğin nihayetinde kişiliğin yapıcı, yaşamı güçlendirici bir ifadesine nasıl dönüştürülebileceğini gösterir.

"Yedi Günah", doğum haritanızda gösterildiği gibi her Günahın yaratıcı ve yıkıcı potansiyellerini tartışır:

  • Kıskançlık - Yaşam boyunca derin bir özgüven sağlayan bir iç özgünlük bulmak

  • Oburluk - Farkındalığın yeni boyutlarını açan güçlü bir içsel özlemi keşfetmek

  • Gazap - Öfke ve kızgınlığı cesaret ve kendini onaylamaya taktir görmeye dönüştürmek

  • Gurur - İç Benlik sevgisini yaşamak

  • Şehvet - Derin bir güzellik ve neşe deneyimi yaşama

  • Aldatma - Hayata etik bir adaptasyonun yanı sıra temelli bir dünyaya izin veren dünyevi bilgeliği geliştirmek

  • Tembellik - İlgisizlik ve depresyonu dinginliğe dönüştürmek ve yaşamın döngüsel doğasını kabul etmek

Yedi Büyük Günah, doğum haritası üzerinden incelendiğinde, her günahın yaratıcı ve yıkıcı potansiyelleri hakkında derinlemesine bir anlayış sağlar. Kıskançlık, kişinin kendine özgünlük duygusuyla derin bir özgüven elde etmesine yardımcı olabilir. Oburluk, farkındalığın yeni boyutlarını keşfetmeye yönlendirerek içsel bir arzuyu açığa çıkarabilir. Gazap, öfke ve kızgınlığı cesarete ve kendini onaylamaya dönüştürme potansiyeline sahiptir. Gurur, iç benlik sevgisini keşfetmek ve yaşamak için bir fırsat sunar. Şehvet, derin bir güzellik ve neşe deneyimi yaşamaya yönlendirebilir. Aldatma, etik bir uyum sağlayarak dünyevi bilgelik geliştirmek için bir yol sunabilir. Tembellik, ilgisizlik ve depresyonu dinginliğe dönüştürmek ve yaşamın döngüsel doğasını kabul etmek için bir potansiyele sahiptir.


Astroloji ve doğum haritaları sayesinde kişiliğin gelişmesi ve iyileşme süreçleri hakkındaki derin bilgilere ulaşabilirsiniz O yüzden astroloji haritası kişinin evrenden aldığı bir çeşit nüfus kağıdı gibidir. Ve bu nüfus kağıdı o kişinin eğilimilerini gösterir.

Astrolog Arif AYDIN

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Miraç

bottom of page