top of page

Uranüs - Mitlerden Şimdiye

Uranüs - Mitlerden Şimdiye

Uranüs - Başlangıçta ...

Mitolojik olarak Uranüs, aslında bir yer olarak gökler olan eski Yunan tanrısının adını taşıyan gezegenidir. Ouranos'a asla bir tanrı olarak tapılmadı, tapınakların herhangi bir mabedi, amblemi veya kanıtı ve bireysel bir varlığın olağan göstergeleri de yok. Ouranos'un gök olduğu ve bir gökyüzü tanrısı olmadığı, ona mitlerde çok özel bir yer verir - tekil bir varlık olarak değil, bir deneyim alanı olarak. Bu, Uranüs'ün astrolojisini ve niteliklerinin hem doğum gezegeni hem de transit olarak yorumlanmasında çok önemlidir.

Ouranos ortaya çıktı çünkü Gaia - toprak ana - onu rahatlatmak ve eşi olmak için onu yarattı. Kendi başına (veya en eski efsaneye göre Eros'un yardımıyla) diğer birçok dünya ve doğa tanrısını doğurduktan sonra, yalnız kaldı ve bir eş istedi. Ve böylece Ouranos'u, gökleri, onu çevrelemek ve sürekli arkadaşlığını sürdürmek için yarattı ve dünyayı tüm eterik gücüyle kuşattı. Birlikleri, Cyclopes ve Titanlar gibi birçok yavru üretti.

Sonra, Gaia kendini yeni yavrulara, Hekatonçilere veya "yüz ellilere" hamile buldu. Çok sayıda ve canavarcıydılar ama anne oldukları için Gaia onları yine de severdi. Ouranos yapmadı. Canavarlıklarından, kusurlu ve korkulu özelliklerinden dehşete kapıldı ve onları doğurmasını reddetti. Doğal olarak, Gaia rahatsız ve sinirlendi ve Titanların en küçüğü olan oğulları Kronos'u efsanevi tarihin akışını değiştirecek bir eylemde işe aldı.

Kronos'a kararlı - obsidiyen - berrak, sert kristalin bir oraktan yapılmış bir tırpan sundu ve ona uzanmasını söyledi, "Ouranos Gaia'nın etrafında, aşkı özlemle yatarken" ve onu hadım et. Hangi o yaptı. [1] Böylece, arketip ebeveynleri sonsuza dek ayırır ve yeni bir mitoloji başlatır.

Bu mite çeşitli şekillerde bakabiliriz, ancak Titanların birbirini izleyen savaşı ve birleşik erkek / dişinin çöküşü ve "yukarı ve aşağı" nın kutuplaşması ile hayata yeni bir arketip çıktı. Cennet ile yeryüzünün, erkeğin ve dişinin ayrılması, arketipsel ebeveynlerin ayrı mahallere bölünmesi, kolektif ve bireysel ruhlarımızda güçlü ve etkili bir bileşen olmaya devam ediyor.

"Yukarı / aşağı" kutupluluğunu pek çok şekilde görebiliriz. Sadece bilinçli ve bilinçsiz davranışın tezahürünü sembolize etmekle kalmaz, aynı zamanda ikili algının ilk işaretlerini de temsil eder - "kendimizin dışında", hatta içimizde derinlerde muhalefet veya çatışma olan bir şey vardır.

Jung, çatışmanın arabuluculuğunun hayatın malzemesi olduğunu düşünüyordu; bu iç çatışma çözümü, bütünlüğe yönelik evrensel meydan okumaya verilen yanıttı. Bu güçlü bir kavramdır ve çoğu zaman iç çatışmanın çözümü bireyler için bilinçli bir gönül rahatlığı ile sonuçlanır.

Yaşamın ortasında deneyimlediğimiz efsanevi baba / oğul çatışması olan Satürn ve Uranüs'ün işlevi, şiddetli ya da yıkıcı bir eylem olsa bile, çatışmanın çözümü ve değişim ihtiyacı ile ilgilidir. Psişik bir kompleks veya ikilik olarak Satürn, yaratıcı fikirlerimizin ayırıcı işlevi olarak hareket edebilir. Kendi yaratıcılığımız hakkında o kadar endişeli olabiliriz ki, aslında hiçbir zaman doğmaz, ancak herhangi bir fikir, konsept, eylem veya deney canlandırılmadan önce "hadım edilir"! Bu bastırmanın tersine, eğer Uranüs'ün üstünlüğü varsa, tabiri caizse, o zaman çok çirkin, çok eksantrik olabiliriz ve sadece amacımıza ulaşamayabilir veya davranış veya iletişim için kabul edilebilir bir medyan bulamayabiliriz.

Tıpkı Ouranos'un Hekatonchires'ı Gaia'nın rahmine doldurması gibi, orta yaştaki yaratıcı deneyler ve bireyleşme dürtüsü psişik rahmin içine geri doldurulabilir. Ve o zaman, yaratıcı değişim için içsel dürtüyü doğurmak için kişinin kendi benliğine karşı "kararlı" bir kişisel tutum alacaktır.

Howard Sasportas, The Twelve Houses'ta şöyle diyor: "Uranüs'ün evi, insanlığımızın sınırlarına aceleyle saygı göstermediğimizi gösterebilir." doğa, kibir günahını işleriz ve cezayı üzerimize düşmeye davet ederiz. " [2]

Satürn, Sanayi Devrimi'ni başlatan ve o zamanlar olduğu gibi tüm batı medeniyetini kapsayan, hem Fransız hem de Amerikan devrimleri dönemi olan MS 1781'e kadar tüm güneş sistemi üzerinde etki alanı tutan gezegendir. O dönemden önce sosyal yaşam aile ve kültürel sınırlar içinde var olmuştur. Astronom Herschel tarafından görülen "yeni gezegen" in gelişiyle eşzamanlı olarak, onlarca yıllık olağanüstü yenilik ve keşifler izledi. Bilimin, teknolojinin, felsefenin, edebiyatın, müziğin, sosyal fırsatların ve insan hayatının neredeyse her yönünün gelişmesi, Batı medeniyetini özgürlüğe, özgürlüğe ve seçime doğru patlattı.

Uranüs, özgürleşme, özgürlük, seçim, bireysellik, benzersizlik, yenilikçilik, meydan okuma ve eski yollardan çıkma ve statükoya meydan okuma gibi terimlerin standart taşıyıcısı haline geldi . Satürn, astrolojide bu değerlerin zıttı için kriterdi ve öyle olmaya da devam ediyor, aslında, çoğu kez bir tür "hapishane gardiyanı" alemine sürüldü. Bu yüzden, Ouranos / Uranüs'ün Kronos / Satürn tarafından devrilmesini, her gezegenin ezberci astrolojik tanımına göre kurtuluş ve özgürlükle eşit tutuyor ve buna yeni bir varoluş biçiminin başlangıcı diyorum.

"Göksel kutsal" semboller olarak Satürn ve Uranüs ile ilgili olarak, ikisi de cennetsel konumdadır (gökyüzünde), ancak sembol olarak oldukça farklıdırlar. Yukarıda bahsettiğim gibi Satürn, dünya alemi ve biçimleriyle ilgilidir. Uranüs ideal dünya ve biçimleriyle ilgilidir. Her ikisini de yatıştırmak işin püf noktası. Gerçek aleminde insanca varolurken, İdeal'in mükemmelliği nasıl kabul edilir? Esasen, sanki yeni bir fikir, yeni bir kültür, yeni bir mitoloji gibi periyodik olarak kendimizi doğurmamız gerekiyor.

Doğal olarak, Uranyen özniteliğin altta yatan bir gölgesi vardır ve bu aynı zamanda köken mitine de atıfta bulunur: bir yaratımı veya fikri forma (Satürn) dönüştürme yeteneğimize güvenmezsek onu terk ederiz, önce iptal ederiz. doğum yapılabilir. Başka bir deyişle, kusurlu olduğu için yaratılışın doğumunu reddediyoruz - tıpkı Ouranos ve Hekatonchires gibi.

In Yaratılış Mitleri , Jung'un analisti Marie Louise Von Franz, Real şey mümkün Ideal dan eşiğine geçiş hakkında diyor İnsanlar bazen yaratıcı çünkü kişinin yaratıcılık her zaman çok çok daha etkileyici ve önemli küçük yumurta biri de bırakır daha olacağını olma direnmeye" doğum gerçekleştiğinde son! "

Uranüs'ün Satürn'ü yenen ilkelerinin "yeni yol" olacağı düşünülebilir, ama iç yaşamımızda olanların tam tersi olur. Kimlik için astrolojik ve dolayısıyla psikolojik mücadele bu paradoksta yatıyor.

Psişik bileşenler olarak, hem Satürn hem de Uranüs, bütünlük için gereklidir. Yeniliğin tezahür etmesi için eski Kronos'un katı orak - maddenin zihin üzerindeki disiplini - gerekir. Eidolonun kendisi sadece Uranüs'ün arketipidir, Fikir ise Satürn'ün çabası ve kararlı emeği ile şekillenir. Her ikisi arasındaki uyumlu bir denge, ilerleme, evrim ve bilincin gelişiminin özüdür.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Seçim Sonuçlarını Nasıl Bildik

Seçim Sonuçlarını Nasıl Bildik Seçim sonuçlarını nasıl bildik. Herkese merhabalar Hepinizin malumu Mart 2024 belediye başkanlığının seçimleri herkesin gündemindeydi… Peki ya seçim sonuçlarını nasıl b

Astrolojinin Öznel ve Yansıtmalı Karakteri

Astrolojinin Öznel ve Yansıtmalı Karakteri Astrolojinin etkisinin nedeni nedir; işleyiş şekli nedir? Hangi zihinsel, fiziksel veya psikolojik mekanizmalara dayanıyor? Neden her zaman başarısız olduğun

Astrolojide Düşük Enerjiler

Astrolojide Düşük Enerjiler Her zaman en zayıf yönüne doğru çekilirsin... astrolog Steve Cozzi diyor.1 Bu mantra modern astroloji bilgisinde bulunabilir. Ama ya tam tersi ise? Ya bir unsurdan yoksun o

Comments


bottom of page