top of page

Boğa ve Akrep, Umulmayan İttifak

Boğa ve Akrep, Umulmayan İttifak


on iki parçadan oluşur, sadece kendi doğaları nedeniyle değil (fantastik bir hayvan krallığının on bir üyesi olduklarını ve Terazi denen bir ölçüm aleti olduklarını düşündünüz mü), aynı zamanda doğal yerleşim.

Böylece, zodyak dairesini oluşturan ve gökyüzünde bir asterizmi temsil eden her biri 30 derecelik bu on iki yayın, keyfi görünmeyecek şekilde düzenlendiğini öğreniyoruz.

Çıraklar olarak astroloji disiplininin bilgisine girdikçe, daha sonra küf gibi bir şey olduklarını anlamak için isimlerini ezbere "dua etmeye" başlarız - onları pota olarak düşünmeyi seviyorum - üçünün konfigürasyon ürünü ile temel parametreler: Eleman, polarite ve özellik.

Her burç, bu dilde Ateş-Pozitif-Kardinal veya Başak: Toprak-Negatif-Değişken olarak okunan Koç burcu gibi bu kombinasyonun benzersiz bir karışımı olacaktır.

Bu alana girdiğimizde, birçok metinde tekrarlanan bir önermeyi anlamaya devam edebiliriz: "Zıt işaretler tamamlayıcıdır".

Karşıt işaretler, birbirinden 180 derece uzakta olanlara denir ve yine de; pek çok açıklamada düşman olarak yerleştirilmiş olsalar da, tamamen yabancı değiller.

Formülümüzü test edelim: İkizler Yay burcuna karşı çıkıyor.

O zaman denklemimize göre İkizler olarak adlandırılabilir: Hava-Pozitif-Değişken ve Yay: Ateş-Pozitif-Değişken ve Yay: Ateş-Pozitif-Değişken olacaktır.

Böylece, karşıtlık kümemizin, hem kutupluluk hem de mülkiyet tekrarlandığından, ilk başta beklediğimizden çok daha fazla özelliği paylaştığını gözlemliyoruz.

Basit ama tuhaftır ki, yapı malzemesinde en büyük farklılıklara sahip işaretlerin bitişik olanlar, yani birbirinden 30 derece uzakta olanlar veya 150 veya 210 ile ayrılanlar sözde "kesişmeler" dir. derece.

Bu basit formülü önce bitişik olanlarla tekrar deneyelim.

Oğlak / Kova çiftini ele alalım = Toprak-Negatif-Kardinal / Hava-Pozitif-Sabit.

İyi; hiçbir şey kendini tekrar etmez.

Şimdi bir dizi tutarsızlık: Terazi / Balık = Hava-Pozitif-Kardinal / Su-Negatif-Değişebilir.

Eşleşme de bulamadık.

Böylece karşıt çiftlerin (Koç / Terazi, Boğa / Akrep vb.); ortak yapı malzemeleri içerir.

Öyleyse, Babil mitolojisinin zamanlarında nasıl olduğunu görmek için bunlardan birinin (Boğa / Akrep) kısa bir turunu yapacağız; bu antagonistler, Zodyak'ın zıt taraflarında yaşamaktan çok daha fazlasını paylaştılar.

Disiplinimiz için her zaman yararlı bir kaynak olan Kültürel Astronomi belgelerine daldığımızda, George Latura'nın "Boğa ve Akrep: Gılgamış'tan Mithras'a" (1) adlı yazısını buluyoruz. Toros ve Akrep takımyıldızları ile çakışan Samanyolu ve Zodyak'taki zıt nokta arasındaki göksel kapıları konumlandıran Macrobius'un Scipio'nun "(2) rüyası.

Aynı yerde, Boğa ve Akrep sembolizminin Greko-Romen kültüründen önce olduğunu okuyabiliriz.

Bu görüntü, Gılgamış ile Enkidu arasındaki müttefiklerin çarpışmasına karşılık geliyor, korkunç Humbaba ile yüzleşiyor - belli belirsiz bir şekilde Charon adlı cehennemin koruyucusunu anımsatıyor - ve bize Zodyak'ın "yeni" burçlarımız olan Boğa ve Akrep hakkında birçok şey anlatıyor gibi görünüyor.

İlki, Gılgamış; Solda görünen Mezopotamya mitolojisindeki önemi, alt uzuvlarına ve kuyruğuna göre bir boğa şeklindedir. Sonra, merkezde Humbaba ve sağda akrep kuyruğuyla esrarengiz Enkidu.

Bu iki arkadaşın destanını anlatmadan önce, Enlil ormanının koruyucusu - kader tabletlerine sahip olan tanrı - Humbaba ile yüzleşmeden önce Enkidu'nun kökenini anlayarak başlayalım.

Enkidu, vahşi bir hayvan gibi Uruk'un dışındaki ormanda dolaştı. Tanrıça Aruru (Zeus'un her zaman kızgın karısı olan Hera'yı hatırlıyor musunuz?) Yaratığı yeryüzündeki amacını yerine getirmeye, yani Gılgamış'ı savaşta yenmeye çalıştığında, Sümerlerin bu kralının gücünü ve büyük kibirini gördü. Hikayenin ilerleyen kısımlarında Enkidu görevini hatırlar ve Uruk'a gider ve burada Gılgamış ile ilk kez tanışır.

Bununla birlikte, Gılgamış o zamanlar hala bir çocuktu, bu yüzden Enkidu, iyi bir insan olacağı umuduyla büyüyene kadar ona saldırmayı reddediyor. Enkidu'nun talihsizliğine, büyüdükçe Gılgamış haklarını kötüye kullanan bir tiran olur, bu nedenle Enkidu kutsal tapınağa gider ve Gılgamış'a meydan okur.

Savaşta, iki savaşçı eşit güçlere sahip olduklarını ve tehlikeli maceraları paylaştıklarını gördüklerinde bir arkadaşlık kurarlar.

Şimdi Sümer Akrepimizin tanıtılmasıyla, Humbaba ile savaşın hikayesini inceleyebiliriz:

Gılgamış ve Enkidu'nun arkadaşlığı ilk kavgalarının ardından vurularak, Humbaba'yı öldürmek için yedinci sıradağların ötesindeki sedir ormanına doğru bir maceraya atılırlar (3):

-Enkidu, beni dinle: Bir adam hayatının sonunu geçemeyeceğine göre, orada ünümü kurmak için dağlara gitmek istiyorum-.

Bu yüzden karakterlerimiz, Gılgamış annesini bilgilendirdiğinde tuhaf bir durumla yolculuğa hazırlanır ve artık arkadaşının kabuslarını her ortaya çıktığında (toplamda beş) yorumlama yeteneğine sahip olan Enkidu'ya öğütler verir.

O halde akrep dostumuz Enkidu'nun rüyaları da yorumlayabildiğine dikkat etmek önemli görünüyor, değil mi?

Nihayet canavarın önüne geldiklerinde, korkan Gılgamış'tır ve Enkidu ona cesaret verir.

Gılgamış daha sonra canavarı ona kız kardeşlerini eş ve cariye olarak sunarak ona yedi "parlayan" tanesini vermesi için kandırır (evet, biliyorum; bu konuda Orpheus ve Lirinin hikayesinin bazı buharları var). Humbaba gardını indirdiğinde, Gılgamış onu yumruklar ve yakalar. Yenilen Humbaba, anlayışlı bir Gılgamış'tan merhamet diliyor, ancak Enkidu onu onu öldürmeye ikna ediyor. Son bir girişimde Humbaba kaçmaya çalışır, ancak Enkidu tarafından kafası kesilir.

Birkaç öyküde Enkidu, içgüdüleriyle hareket eden ve yine de biçimini değiştirmek için kendini biçimlendirme ve doğanın karanlık tarafını temsil eden ilkel ve vahşi bir varlık olarak görünür. Bana Akrep'i tarif etmenin mükemmel bir yolu gibi görünüyor.

Öte yandan arkadaşı Gılgamış, taurin rutinlerimizde her gün bize eşlik eden medeniyeti, şehrin yasalarını ve yükümlülüklerini kişileştiren tam tersidir.

Sümer tarihi için, ikisi birlikte ve ayrılmaz bir şekilde medeniyetin gelişmesine ve güçlenmesine katkıda bulundu.


3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kişisel Gelişim - Bilinçaltı teknikleri

Kişisel Gelişim - Bilinçaltı teknikleri Bilinçaltı Zihinsel Teknikler İyileştiren şey nedir? İyileştirici güç nerededir ve nasıl kullanılabilir? Bunlar hepimizin merak ettiği, hayati derecede önem taş

Su Burçlarındaki Gezegenler

Su Burçlarındaki Gezegenler Su burçları  (akrep , balık , yengeç) Su evlerindeki gezegenler gizli veya bilinçaltı seviyelerde nele­ rin olup bittiğini gösterirler; bu yaşamda -uzak geçmişten kay

Comments


bottom of page